Párkapcsolati krízis: mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Minden párkapcsolatban vannak nehéz időszakok. Veszekedések, elhallgatott sérelmek, eltávolodás, félreértések. De hol van a határ a "normálisan nehéz" és a között, amikor már ketten nem tudjuk megoldani? Ebben a cikkben erről írunk, őszintén és ítélkezés nélkül. Mert a párterápia kérése nem azt jelenti, hogy feladtad, hanem azt, hogy elég fontos neked a kapcsolat ahhoz, hogy segítséget kérj érte.
Petra és Ádám egy éve nem tudnak rendesen szót váltani. Nem azért, mert nem szeretik egymást, hanem mert valahogy minden párbeszédük ugyanoda fut ki: falhoz ütköznek, elhallgatnak, aztán napokig feszültségben élnek együtt. Kezdtek lemondani a közös vacsorákról, mert „biztos ebből is vita lesz”. A hétvégi programok is ritkultak. Mindketten azt mondják, hogy „valahogy elfáradt mellette az ember”.
Ez egy ismerős kép sokaknak. És az egyik legnehezebb része az, hogy ilyenkor nem tudni, ez már „baj-e”, vagy csak nehéz időszak, ami majd elmúlik.
Nehéz időszak vagy mélyebb elakadás?
Párkapcsolatban természetesen jönnek hullámvölgyek. Egy munkahelyi stressz, egy gyász, egy anyagi nehézség, egy kisgyerek érkezése, ezek mind felborítják az egyensúlyt, és adhatnak olyan időszakot, amikor a kapcsolat háttérbe szorul, a hangulat nehéz, a párbeszéd göcsenyes.
Ezek a periódusok nem szükségképpen jelentenek bajt. Ha a nehézség egy konkrét forrásra visszavezethető, ha alapvetően meg tudjátok egymást hallgatni, ha a veszekedések után van megbeszélés és kibékülés, ezek jó jelek.
De vannak helyzetek, amikor a nehézség mélyebb. Amikor ugyanazok a viták térnek vissza újra és újra, anélkül, hogy bármi változna. Amikor az egyik fél már nem is vitatkozik, csak elnéz. Amikor a fizikai közelség is elhalt. Amikor valamelyikőtök azt érzi, hogy teljesen egyedül van a kapcsolaton belül.
„Nem azért jönnek hozzánk párkapcsolati problémával, mert a kapcsolatuk rossz. Azért jönnek, mert elég fontosnak tartják ahhoz, hogy ne adják fel.”
A segítségkérés nem gyengeség
Ez talán a leggyakoribb gátja annak, hogy valaki elinduljon. „Mit gondolnak majd rólunk?” „Mi nem vagyunk olyan rosszul, hogy terápiára menjünk.” „Majd mi megoldjuk ketten.”
Ez a gondolkodásmód sok párt tart vissza évekig. Pedig a segítségkérés éppen annak a jele, hogy nem adtad fel, hogy törődsz a kapcsolattal, és hogy mer-sz tenni érte.
Egy párkonzultáción nem arról van szó, hogy ki a hibás. Nem ítélünk, nem döntnök között vagyunk. A mi szerepünk az, hogy segítsünk kimondani azt, ami eddig nem tudott elhangzani, és kísérjük azt a folyamatot, ahogy ketten újra megtaláljátok, hogyan tudtok egymáshoz fordulni.
Jelek, amikre érdemes odafigyelni
- Ugyanazok a témák kerülnek elő újra és újra, megoldás nélkül
- Az egyik vagy mindkét fél megszűnt harcolni, csak „kivár”
- A kommunikáció leszűkült, csak logisztikai dolgokról van szó
- Az intimitás (fizikai vagy érzelmi) tartósan visszaszorult
- Valamelyikőtök kívülről keres érzelmi feltöltődést (barátnők, munka, hobbi menekülésként)
Mit várhatsz egy párkonzultációtól?
Sokan azzal jönnek be az első alkalomra, hogy nem tudják, mire számítsanak, és egy kicsit félnek attól, hogy „ki kell vetkőzniük lelkileg”. Nem erről van szó.
Az első találkozó arról szól, hogy megismerjük egymást, megértsük, hol tartotok most, mi az, ami elakadt. Nem siettetjük a folyamatot, és nem mondunk meg semmit, hogy mit kell tenni. A ti tempótok a mi tempónk.
Ha úgy érzed, eljött az ideje, hogy ketten is foglalkozzatok azzal, ami köztetek van, szolgáltatásaink között megtaláljátok, milyen formában lehet hozzánk fordulni.